Tréning vysílačky

 

Celý tento text se vztahuje na komunikaci v Armě 3 skupiny Broken Grenade a je tomu patřičně přizpůsoben.

 

 

   Mezi důležité věci ve skupině je také umění komunikovat na vysílačce. Nejdůležitější věcí pro komunikace s vysílačkou je vyhodnocení situace tak, aby zpráva byla krátká a JASNÁ ! Vysílačka nesmí být přetížená. Vysílačka ve skupině (Squad, Team, atd …) nefunguje jako kecací kroužek. Na vysílačce musí být ticho, aby jste slyšeli důležité zprávy od vašeho velícího. 

 

 1. Rozdělení vysílaček a frekvencí 

 

V Armě máme dva druhy vysílaček – 

 

  • Krátkovlnná vysílačka (personal, SR) – osobní vysílačka, má ji u sebe každý
  • Dlouhovlnná vysílačka (longrange, LR) – dlouhovlnná vysílačka, má ji u sebe RTO, většina vozidel ji má integrovanou, může ji mít PL, SL, TL podle toho jak určí MM.

 

V tabulce níže jsou vypsané druhy vysílaček, strana, která ji má mít a frekvenční rozsah.

 

 

2. Ovládání vysílaček a Frekvence

 

Každá vysílačka má display a klávesnici. Na displayi vidíte nalazenou frekvenci a na jakém kanálu ji máte. Taktéž musíte vědět co jaké tlačítko znamená, k tomu vám pomůžou obrázky níže. Podrobnější nastavení se dozvíte na ZAV nebo na RTO tréninku.

Pokud budete mít AN/PCR-152 a naladěnou frekvenci 50 MHz a proti vám bude hrát hráč který má FADAK a naladěno taky 50 MHz, tak se navzájem neuslyšíte, protože každá vysílačka má jiné šifrování (BLUEFOR, INDEPENDENT, REDFOR).

 

 

 

2.1 Druhy rádií / vysílaček

 

 

 

 

 

AN/PCR-152

BLUEFOR – krátkovlnná vysílačka. Použití převážně pěchota. Frekvence 30-512 MHz. Dosah cca 5 Km v závislosti na terénu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

FADAK

REDFOR – krátkovlnná vysílačka. Použití převážně pěchota. Frekvence 30-512 MHz. Dosah cca 5 Km v závislosti na terénu.

 

RT-1523G (ASIP)

BLUEFOR – dlouhovlnná vysílačka. Použití ke komunikaci na dlouhé vzdálenosti. Frekvence 30-87 MHz. Dosah cca 20 Km v závislosti na terénu. Pro vestavěné je to 30 Km.

 

3. Základní pravidla při používání vysílaček a radio protokol

FIRST THINK THEN SPEAK – Nejdříve si rozmyslete komu a co vlastně chcete a potom teprve začněte mluvit.

KISS (Keep It Simple and Short) –  Vyhněte se komplexní a zdlouhavé komunikaci. Zprávy musí být jednoduché a stručné.

USE PERIODS – Musíte vždy končit svou zprávu hláškou o jejím ukončení, aby jste se vyhnuli přerušením a okamžitým odezvám.

Toto jsou základní tři pravidla, které když se nedodržují, tak je komunikace přes vysílačky vcelku zbytečná i může být i nebezpečná. Například kvůli nepřijetí důležité zprávy, atd.

3.1 Radio protokol - UVNITŘ TEAMU / SQUADU

Když je celý squad / team ready, tak je první pravidlo Radio check. To znamená, že před vyjetím do akce, se každý člen takzvaně “checkne” vypadá to asi takto:

Dragox : “Dragox 101 check., Dragox 101 check ” a následná odpověď (vetšinou SL / TL) “Dragox slyšim / OK / atd …”  pokud se vám nikdo neozve, tak to zkuste znovu, nebo se někoho z týmu zeptejte, zda-li vás opravdu neslyší.

Pokud se celý tým checknul a vše je ok, tak se může vyrazit do akce. Snažte se do týmové vysílačky moc nekecat, protože pak velitel popřípadě RTO může snadno přeslechnou důležitou zprávu, či rozkaz. Co se týče komunikace při nějakém útoku. Tak na vysílačce musí být absolutní ticho a budou se vysílat jen důležité informace, například rozkazy od SL / TL, pokud někdo uvidí kontakt, techniku, atd …, když jste to koupili, zavolat si medica. Těch situací je spousta je jen na vás co uznáte za vhodné sdělit ostatním a co ne.

3.2 Radio protokol - MEZI JINÝMI TEAMY / SQUADY

Tento protokol vypadá úplně jinak. Zde se MUSÍ používat správné volací znaky. Ukončení zpráv a mnoho dalšího. Zde platí první tři pravidla radiokomunikace 3x více než v teamu či squadu. Zde taktéž platí pravidlo checku. Když chce SL Bravo 1 komunikovat například s TL Bravo 3, tak k tomu slouží takzvaný additional channel. Ten může mít nalazený téměř každý kdo na něj bude mít místo. Tato komunikace by měla vypadat takto : 

 

Bravo 1 SL : “Bravo 3, Bravo 3 tady Bravo 1, příjem.”

Bravo 3 TL : “Bravo 1, tady Bravo 3, na příjmu; slyším; atd… “

Bravo 1 SL : “Bravo 3, tady Bravo 1, azimut 320 nepřítel, zahajte palbu, příjem.”

Bravo 3 TL : “Bravo 1, tady Bravo 3, rozumím utočíme, konec.  

 

Nějak takto vypadá komunikace mezi teamy v jednom squadu. Kdy squadleader dává rozkazy svému týmu, aby zahájil palbu na nepřítele. To vše se odehrává na frekvenci, která je společná pro všechny velící elementy ve squadu, takže pro SL a TL (tabulka frekvencí níže). Nikdo jiný by na této frekvenci neměl komunikovat pokud váš velící není v bezvědomí.

3.3 Radio protokol - MEZI SQUADY / SUNRAY / BASEPLATE

Tento radio protokol je stejný jako mezi Teamy a Squady. Tento kanál by měl sloužit hlavně pro účely informativní. Takže hlavně posílat zprávy o situaci na bojišti, intel od baseplate, všeobecné rozkazy, různé korekce rozkazů, atd … Zase si ukážeme příklad :

 

SUNRAY : “Baseplate, Baseplate, tady Sunray, příjem.”

BASEPLATE : “Sunray, Baseplate na příjmu, příjem.”

SUNRAY : “Baseplate, tady Sunray, zajistli jsme město LaTrinite, máme 2 KIA, žádáme další rozkazy, příjem.

BASEPLATE : “Sunray, tady Baseplate, rozumím, počkejte na příjezd přátelských jednotek z východu a potom pro vás přiletí Blackhawk jako evac, konec.

 

Nějak takto by měla vypadat komunikace mezi složkama velení. Samozdřejmě je to jen příklad, takže tato komunikace může být i delší. Každopádně zde furt platí 3 základní pravidla pro radiokomunikace. 

3.4 Oběžníkový volací znak

Tento protokol používáme pro sdělení informace nebo podání dotazu všem dostupným na dané frekvenci. Ti odpoví na informaci nebo dotaz v abecedním pořadí. Alpha1 zpráva konecBravo2 zpráva konec, Charlie3 zpráva konec, Oběžníkový volací znak je dobré určit na začátku mise nejčastěji ZULU9.

Příklad:

Omega6:   Zulu9, Zulu9 tady Omega6 udejte svoji polohu příjem

Alpha1:     Omega6 tady Alpha1 jsme na pozici 120-090 příjem.

Bravo2:     Omega6 tady Bravo2 jsme na pozici 100-070 příjem.

Charlie3:   Omega6 tady Charlie3 jsme na pozici 110-090 konec.

 

3.5 SITREP

Tato pomůcka slouží ke zkrácení situačního hlášení. 

Příklad: 

Omega6:   Alpha1, Alpha1 tady Omega6 zpráva příjem.

Alpha1:     Omega6 tady Alpha1 slyším příjem.

Omega6:  Jedničko tady Šestka SITREP příjem.

Alpha1:     Šestko tady Jednička,

Line One:  095-055 South-West;

Line Two:  Alpha,

Line Three:  Bravo;

Line Four:  Jeden Landrover s cal.50,

Line Five:  Alpha;

Line Six:  Přesun na pozici Checkpointu Foxtrot. KONEC.

3.6 SALTR

Tato pomůcka slouží k podání informace při kontaktu s nepřítelem.

Příklad: 

Alpha1:      Omega6, Omega6 tady Alpha1 zpráva příjem.

Omega6:    Alpha1 tady Omega6 slyším příjem.

Alpha1:      Šestko tady Jednička SALTR:

Sierra:    Obrněná pozice, tři Squady pěchoty, dva bunkry s kulometem, jedno BVP2;

Alpha:     Pěchota hlídkuje kolem pozice, bunkry jsou na North a South od pozice, BVP2 stojí uprostřed posádka je venku.

Lima:       075-055 South-East.

Tango:     před 5 minutami.

Romeo:    Nevidím přítomnost civilů, Jaký je další postup? PŘÍJEM.

4. Shrnutí pravidel

Když chcete něco sdělit, musíte nejdřív sdělit komu voláte a kdo jste. Samozřejmě, že potom musíte dát najevo, že jste skončily. Pro tento účel se víc než hodí staré dobré “Přepínám nebo over” (Snažte se mu ale vyhnout ve zprávě!). A hned tu máme klasický případ:

“Alfo jedna, alfo jedna tady bravo šest, over.” – pokud alfa slyší potom může odpovědět, čímž dá najevo, že je připravena komunikovat – “Tady alfa jedna, over.”

Takže bravo ví, že alfa je na příjmu a může sdělit svou zprávu. To musí provést rychle, aby mohl kanál uvolnit co nejrychleji, a tak umožnit ostatním ho použít. Protože jsou přestřelky velmi rychlou záležitostí, neměl by celý rozhovor zabrat více jak osm sekund. Typický případ špatného sdělení by vypadal asi takto:

“Alfo jedna, bravo šest. Jó to… mám tu bandu nějaký typ pasů, no a výš voni vypadají jako nepřítel. Máš je asi 40 metrů před čumákem nebo tak nějak a je jich asi tak 6… počkej ne… 10. Vypadá to, že jdou tvým směrem, tak sem si myslel, že by ses moch trochu stáhnout, aby jsme vás mohli pokrýt, a pak to do nich společně solit, over.”

“Alfo jedna, bravo šest. Upozornění! Máte 5 až 10 nepřátel na 12-té 40 před vámi a míří k vám. Stáhněte se o 10 na mé křídlo pro krycí palbu, over.”

Slovíčko “upozornění” není vůbec zbytečné, jak by se mohlo zdát. Dáváte jím na vědomí, že máte velmi důležité sdělení, které by měl slyšet každý na tomto kanálu. Když alfa vyslechne zprávu (budeme předpokládat, že alfa nenavrhne bravu, aby raději ono postoupilo o 10 m vřed) suše odpoví:

“Šest pro jedna. Rozumím 5 až 10 nepřátel 40 na 12-té. Zapadnout na křídlo. Provedu, out.”

5. Co by se mohlo hodit

Tyto výrazy napomáhání hlavně organizaci, a tedy zrychlení radiové komunikace.

BREAK

– Používá se pro oddělení rozdílných částí rozhovoru. Místo aby jste řekli “Out”, použijete naše “Over. Break. Break.” To posluchače upozorní, že po skončení zprávy bude následovat další a tedy že nebudete uvolňovat kanál. Často se používá i jako prostředek k nouzovému přerušení probíhajícího rozhovoru a vstupu s kritickou informací. Provedete to jednoduše tak, že počkáte, až na kanálu zazní “over” nebo “out” a vy do éteru plácnete své “BREAK!”.

CORRECTION

– Říkáte tím: “Udělal jsem chybu v tomto přenosu a začnu od posledního údaje, který jsem řekl správně.” Většinou to použijete, když špatně udáte místo nebo směr.

I SAY AGAIN

– Znamená, že budete něco opakovat. Možná je vám divné proč se prostě neřekne “repeat” bylo by to přeci kratší. Důvodem proč se “repeat” nepoužívá je ten, že po této zprávě by vám to dělostřelectvo vysypalo za krk (znamená pro artillery: “Opakujte palbu na předešlou pozici.”)

MESSAGE (Follows/Ends)

– Používá se k označení počátku a konce důležitých zpráv. Abych upřesnil co je považováno za důležité, tak tady je příklad: “Message Follows. Strategic Command authorizes use of force to secure area of operations. Message Ends.”

OUT

– Označuje konec přenosu. Žádná odpověď není očekávaná ani vyžadovaná.

OVER

– Také konec přenosu, ale tentokrát čekáme a vyžadujeme odpověď.

RADIO CHECK

– “Jaká je moje síla a čistota signálu?”

ROGER

– “Obdržel jsem zprávu a rozumím.”

SAY AGAIN

– “Prosím opakuj předešlou zprávu.”

TIME

– Následující sled čísel bude údaj času a data.

WAIT ONE 

– “Na pár sekund se odmlčím.”

WAIT OUT

– “Odmlčím se na delší dobu a pak se ozvu.”

WILCO

– “Obdržel jsem zprávu, rozumím a provedu.”

CEASE FIRE

– “Palbu všech zbraní zastavit.”

FIRE

– “Palte na označený cíl.”

FIRE AT WILL

– “Palte dle uvážení.”

WEAPONS FREE

– “Jste oprávněni použít zbraň.”

WEAPONS HOLD

– “Palte pouze pokud jste napadeni.”

WEAPONS SAFE

– “Nejste oprávněni použít zbraň.”

FLANK

– Znamená křídlo nebo týl jednotky. Taky se používá jako sloveso “to flank”, tím je myšlen přesun na pozici odkud můžete střílet nepřátelské jednotce do zad nebo na křídlo.

BOGEY

– Neidentifikovaná jednotka.

TANGO

– Terorista, čily cíl.

FRIENDLY

– Jednotka kladně identifikovaná jako přátelská.

ENEMY

– Prostě nepřátelský cíl (tank, vrtulník, voják, atd.)

OPFOR

– OPposition FORce – další výraz pro zlé hochy.

GO LOUD

– Tichý postup už není nutný. Povoluje použití zbraní bez tlumičů a jednotka může používat baterky nebo jiné zdroje světla.

INBOUND

– “Jdou proti nám.”

OUTBOUND

– “Jdou od nás.”

(číslo) O’CLOCK

– Vyjádření směru za předpokladu, že jste všichni otočeni čelem na 12 hodinu.

ECHO ECHO

– “escape and evade.” Tento příkaz se používá, když už není nadále možné vést organizovaný ústup. Říká jedinci, že každý už je sám za sebe a nemůže tedy čekat ani palebnou podporu. Ani nevíte, jak se vám začne vařit krev, když to slyšíte do sluchadel.

RALLY

-(at)Setkání na předem určeném místě (rally point).

CONTACT

– Boj nebo potyčka s nepřítelem.

BREAK CONTACT

– Jednotky musí okamžitě přestat aktivně bojovat s nepřítelem a stáhnout se od něj. Není to ale vždy ústup. Často se používá k tomu, aby se vyklidil prostor pro dělostřelecký zásyp nebo vrtulníkům.

RETREAT

– Přerušit kontakt s nepřítelem a organizovaně (hlavě co nejrychleji ) se stáhnout do bezpečí.

AMBUSH

– Zaútočit z předem připravených pozic na nepřipraveného nepřítele.

VISUAL

– Říkáte, že jste schopen přímo vidět nepřítele.

MIKE

– Prostě metr

KLICK

– Kilometr

DOWN

– Mrtví, není akceschopný. Opět malý příklad: “I’ve got 3 down and we’ve still got significant contact.” Nebo: O”pfor has 2 down and one maneuvering to our flank.”

DRY

– Bez munice, baterie, plynu.

RADIO DARK

– Zákaz použití radia do odvolání.

 

Dragox / 07.02.2020